12th West Country Scythe Festival Competition Results 2016

5 x 5 metre Results

As in last year year’s final only seconds separated the three fastest mowers. Kevin Austin emerged as the new undisputed  champion with both the fastest time and best quality of the three.  Mark Allery proved the English scythe by coming third; very close to former champion Simon Damant’s second place. Ladies Champion Andi Rickard was only just behind third place overall with her time and quality.

Contenders-2016

Phil, Kevin and Simon awaiting the judges decision. (Photo Dave Oxford)

 

Overall Champion Time Quality Placing
Kevin Austin 1′ 42” 8 1
Simon Damant 1′ 51” 7.5 2
Mark Allery 1′ 48” 7 3
Ladies Champion
Andi Rickard 2′ 03” 7.5 1
Beth Tilston 6′ 16” 8 2
Ida Fabrizio 8’17” 8 3
Ruth Pullen 7’38” 7 4
English Scythe Cup
Mark Allery 1′ 48” 7 1
Terry Standing 2′ 36” 5 2
John Fenn 6′ 48” 4 3
Veteran Cup
John Fenn 6′ 48” 4 1
Chris Matcham 7′ 43″ 3 2
Mark Brittain 8′ 51″ 4.5 3
Quality Cup
Charlie Quinnell 7′ 53″ 9 1
Richard Brown 3′ 40″ 8.5
Olga Damant 25′ 00″ 8.5
Junior Champion
Adeon Waters 8

Full Results from Finals

The grass was heavier and wetter than 2015 typically slowing times down by 25 -30 seconds.  In spite of the more difficult mowing conditions speed and quality did not diverge as much as 2015.  For interest the results are presented below in both speed order and quality order.

Speed  Time  Q Quality  Time  Q
Kevin Austin 1:42 8 Charlie Quinnell 7:53 9
Mark Allery 1:48 7 Richard Brown 3:40 8.5
Simon Damant 1:51 7.5 Olga Damant 25:00 8.5
George Montague 1:52 5.5 Kevin Austin 1:42 8
Andi Rickard 2:03 7.5 Beth Tilston 6:16 8
Andy Coleman 2:05 6 Ida Fabrizio 8:17 8
Terry Standing 2:36 5 Simon Damant 1:51 7.5
Phil Batten 2:38 7 Andi Rickard 2:03 7.5
Dan Britton 3:35 7.5 Dan Britton 3:35 7.5
Richard Brown 3:40 8.5 Mark Allery 1:48 7
Peter Blackwell 4:18 6.5 Phil Batten 2:38 7
Neil Gemmel 6:05 6.5 Chris Riley 7:20 7
Beth Tilston 6:16 8 Ruth Pullen 7:38 7
George Maule 6:38 3 Peter Blackwell 4:18 6.5
John Fenn 6:48 4 Neil Gemmel 6:05 6.5
Michael Gerrard 7:15 5 Andy Coleman 2:05 6
Chris Riley 7:20 7 George Montague 1:52 5.5
Ruth Pullen 7:38 7 Daisy Parsons 9:51 5.5
Chris Matcham 7:43 5 Terry Standing 2:36 5
Charlie Quinnell 7:53 9 Michael Gerrard 7:15 5
Ida Fabrizio 8:17 8 Chris Matcham 7:43 5
Mark Brittain 8:51 4.5 Mark Brittain 8:51 4.5
Daisy Parsons 9:51 5.5 John Fenn 6:48 4
Olga Damant 25:00 8.5 George Maule 6:38 3

Results of Qualifying Heats

The heats are assessed on the distance mown (6 ft /1.8m  swath) in 1 minute and quality.

53 people entered the heats this year (compared to 65 in 2015)

In alphabetical order by surname.

Distance Quality
Nigel Adams 3.7 5.5
Mark Allery 9.0 7.5
Antony Aslett 2.4 4.5
Kevin Austin 6.9 8.0
Phil Batten 7.0 7.5
Peter Blackwell 4.6 8.5
Mark Brittain 2.1 6.5
Dan Britton 4.6 8.0
Richard Brown 6.3 7.0
Colin Close 3.0 7.0
Andy Coleman 6.2 7.0
Graham Cook 1.2 5.5
Ben Critchley 1.9 5.5
Olga Damant 2.5 8.0
Simon Damant 8.2 7.5
Mary Durling 2.4 6.5
Ida Fabrizio 3.6 5.5
John Fenn 6.4 8.5
Neil Gemmel 4.5 8.5
Michael Gerrard 4.2 6.5
Tracy Harris 2.8 7.5
Veronica Hudson 2.9 3.5
Darren Hulbert 3.7 6.5
Camilo Laarte 3.4 7.5
Dide Lucas 1.7 8.5
Elliet Mackrell 2.4 2.0
Chris Matcham 4.1 3.0
George Mauls 4.9 5.0
Mark Melbourne 2.7 5.5
George Monbiot 4.4 4.5
George Montague 8.7 7.5
Nathen Muriatroyd 2.4 9.0
Shane O’Reilly 2.8 7.5
Daisy Parsons 3.8 5.0
Linda Perry 2.8 8.0
Fiona Pollock 2.3 7.5
Shane Potts 1.6 7.5
Ruth Pullen 4.0 6.5
Charlie Quinnell 4.3 8.0
Tish Rickard 2.0 5.0
Andi Rickard 7.1 6.5
Chris Riley 4.0 7.5
Sarah Robinson 2.6 6.5
Terry Standing 7.0 8.0
James Thurtle 2.8 5.5
Beth Tilston 3.9 7.5
James Tinker 2.5 5.0
Rosetta Tolkovsky 3.0 3.0
Phil Wakefield 3.0 4.5
Adeon Waters 2.4 8.0
Anthony Waters 2.7 6.0
Jeremy Weiss 3.8 7.0

Team mowing Results

To follow

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *